Jeśli chcesz, aby badanie, które zamierzasz przeprowadzić, niosło za sobą rzetelne wnioski – zaplanuj odpowiednią liczbę respondentów. Konkretnie ile?
Minimalna liczebność próby zależy od kilku czynników, tj.:
1. Liczebność populacji
Przykładowo, jeśli przeprowadzone badanie ma dotyczyć studentów informatyki, to trzeba wiedzieć, ile w całym kraju jest studentów informatyki (chyba, że badanie jest międzynarodowe, a tym samym badamy studentów informatyki z różnych stron świata – to analogicznie sprawdzamy liczbę wszystkich studentów informatyki na świecie).
2. Przewidywany udział badanego zjawiska w populacji
Przykładowo, załóżmy, że zamierzasz badać znajomość określonego języka programowania (np. .NET) wśród studentów informatyki. Jakie są Twoje przewidywania co do udziału studentów posiadających wiedzę na ten temat w stosunku do wszystkich studentów informatyki? Jeśli nie masz takiej wiedzy, należy założyć 50%.
3. Poziom ufności, jaki założono
Na ile chcesz mieć pewność, że uzyskane wyniki badania można odnieść do całej populacji? Zaleca się, aby było to minimum 95% (α=0,05).
4. Standardowy błąd szacunkowy, jaki założono
O ile maksymalnie uzyskane wyniki badania mogą odbiegać od faktycznej wartości w populacji? O 3%? Czy może o 5%? Albo 7%? Im mniejszy błąd założysz, tym minimalna liczebność próby będzie większa.
Mając wszystkie te dane, można już sprawdzić, ilu respondentów powinno wziąć udział w badania. Służy temu określony wzór:
gdzie:
P – przewidywany udział badanego zjawiska w populacji
e – standardowy błąd szacunkowy
Z – wartość obliczana na podstawie przyjętego poziomu ufności (dla zalecanego minimalnego, tj. 95%, wynosi ona 1,96)
N – liczebność populacji.